Oli otsikko uutisissa
Sipilä valehtelee
29
515
Vastaukset
- Funlandiankansalainen
Kuka Sipilälle on myöntänyt eri poikeuden valehdella eduskunna edessä,? Presidentti ja muut demokratian vastaiset voimat vai ketkä. Tähän saakka ero on ollut päivän selvä asia valehtelusta. Tääsä tapauksessa valehteluun osallistui suurempikin gööri Soinia myöten. Miten puolueissa voi olla noin nautaa porukkaa, että hyväksyvät ko toiminnana ilman seurauksia.
- totuustuleeaina
Taas ensin tuomitaan ja sitten , jahas ei vaiskaa. Lehtiotsikot eivät kerro totuutta. Olet varmaan lukenut feikkiuutisista. Tottakai oppositio riehaantuu, mutta katsotaan, mikä on totuus. Jos kirjailija kirjoittaa omiaan, mitä sitten. Jos toimittaja kirjoittaa omiaan, mitä sitten. Jälleeen "heitetään pallo ilmaan". Tuleeko anteeksipyyntöjä toimittajien puolelta, ei. He menevät jonkun "tiedottajan" taakse ja vetoavat lähdesuojaan. Reilua peliä, vai.
- Eipässilitellä
Keskusta Puolueen omat ovat antaneet näitä tietoja Sipilän, Soinin ja Orpon yhteistyöstä Halla-ahon tyrmäämiseksi. Kuten ovat kertoneet tapahtumat myös Sipilän erityisavustaja ja Soinin valtiosihteeri. Katsotaan nyt, joko totuus tulee kehiin.
- SamuliSalakuljetettu
" vattulointia
Sipilöintiä pahimmillaan. Kannattaa myös lukea Seuran artikkeli:
"Seuran selvitys: Juha Sipilästä tuli miljonääri valtion tuella ja härskeillä tutunkaupoilla"
https://seura.fi/asiat/seuran-selvitys-juha-sipilasta-tuli-miljonaari-valtion-tuella-ja-harskeilla-tutunkaupoilla/
Kysymys kuuluu, mitä kaikkea muuta on taustalla tehty josta ei ole mitään tietoa? Jos olisimme länsimaisessa demokratiassa, Sipilä olisi joutunut eroamaan. "
Ihmissalalkuljetus-hallitus ulos, - Virtanen takakontissa sisään?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15012771/speys-oy-on-shokki-kokkolassa
https://suomimedia.wordpress.com/2016/08/31/nain-sipilan-hallitus-tuhoaa-suomen/
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15047244/valehtelikohan-tuo-sipila
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15066207/sipila-valehteli-eduskunnalle
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15075220/sisapiiri-sipila-miljoonat-missa-media-yle-hiljaa
- SalakunKalakku
Ennen kuin taas alatte jauhaa pa*kaa, muistutettakoon ne oikeusvaltion alkeet: Oikeusvaltiossa sen, joka esittää syytteen, tulee esittää myös näyttö. Syytetyllä ei ole velvollisuutta todistaa syytteen oikeellisuudesta yhtään mitään.Tämäkin Sipilää valehtelusta syyttänyt kirjailija on em. periaatteen unohtanut.
Kirjailija johdattelee tarinaa, jossa jotkut hallituksen ulkopuoliset tahot ovat etukäteen valmistelleet Perussuomlaisten hajaannuksen jälkeisiä järjestelyjä.
"Irtiotossaan" kirjailija haluaa uskotella, että Sipilän olisi tullut jakaa juuri se teito useista kaavailuista, joka tukee kirjailijan omaa logiikka ja vieläpä uskoa juuri tämä samainen kaavailu. Muuta näyttöä hanellä ei ole. Ja sitten vielä taivastelee televisiossa, ettei hän saata ymmärtää, miksi Sipilä kielsi hallituksen tienneen tästä hänen mielikuvituksensa tuotetta edustavasta asioiden kulusta. - Funlandiankansalainen
Mikä oikeusvaltio? Onko oikeusvaltiossa pääsyyttäjä syytettynä korruptosta, ylimpiä entisistä ja nykyisistä poliisijohtajista syytettyinä, osa jo kalterien takana, oikeuskansleriksi nimitetään henklö, joka ei tunne perustuslkia ja on painostuksen alaisena valmis jopa rikkomaan sitä tieten tahtoen. Tuo persujen takan juonitelu oli selvää jo ennen kirjan julkistamista. Siinä oli mukan kepun, näsien ja Soinin porukka Soinin aloiteesta ja sitä on alettu jo juonimaan keväällä budjettiriihen yhteydessä. Todisteena siitä käy vaikka ministeri pestien uusjaot. Se oli hinta, mitä muut persut maksoivat Soinin audipaikasta ja tulevasta Brysselin virasta. Lessu ei koskaan "valehtele" vaikka teksisi mitä ja omatunto on puhdas, kun pyytää itseltään anteeksi.
- Vääräuutinen
MISSÄ PÄIVITYS VIIPYY?
Sipilä lensi itse tapaamaan tasavallan presidenttiä – perui tapaamisen viime hetkellä
Julkaistu: 13.6. 16:11 , Päivitetty: 13.6. 18:03 - muuallatoisin
Missä muussa maassa tahansa valehteleva pääministeri olisi ymmärtänyt tehdä johtopäätökset/erota.
Valehteluun osallistuivat myös Orpo kokkareineen ja Soini sinisineen.
Sipilä voisi pestä ryvettyneet kasvonsa ainoastaa hallituksen hajottamisella ja uusilla vaaleilla!- pimeääon
"Sipilä voisi pestä ryvettyneet kasvonsa ainoastaa hallituksen hajottamisella ja uusilla vaaleilla! "
Voisi tehdä, mutta ei tee, koska ei tule valituksi uudelleen. Jos ei omaa moraalia niin ei omaa.
Ja ylipäänsä politiikka on valhetta alusta loppuun. Luin juuri-80 luvun pankkikriisistä, kuka sen sai aikaan. Jutun mukaan 15 400 yrittäjää teki itsarin, kun pankit ajoi firmat konkkaan.
- Lumenpukkaaja
Yhä syvemmälle uppoaa valheiden suohon. Valheella paikataan valhetta moneen kertaan. Ero!
- HentenHeikki
Yhä surkuhupaisemmaksi muuttuu opposition yritykset mustamaalata pääministeriä.
Joku täysijärkinen saataisi ensin pohtia, mitä se pääministerille kuuluu millä kyydillä toisen puolueen poliittinen avustaja on tapaamisesta poistumisen jälkeen matkustellut; siis ennen kuin alkaa siitäkin kehitellä pääministeriä koskevaa pa-kanjauhantaa.
- kansanauraa
Menee jo huvituksen puolelle. Mustasta ei saa valkoista kloriitillakaan.
Kun luottamus on mennyt, sitä eivät palauta mitkään selitykset tai lentopyrähdykset Naantalin suuntaa.- KansaNauraaOppositiolle
Ainakin eduskuntasalissa kansanedustajia nauratti makeasti, kun Li Andersson munasi itsensä kysymällä HALLITUSTA edustavalta pääministeriltä, miksi joku toisen, kuin pääministeripuolueen poliittinen avustaja oli matkustanut auton peräkontissa.
Mitä he-vettiä se HALLITUKSELLE tai pääministerille kuuluu! - mamuhallituskok
KansaNauraaOppositiolle kirjoitti:
Ainakin eduskuntasalissa kansanedustajia nauratti makeasti, kun Li Andersson munasi itsensä kysymällä HALLITUSTA edustavalta pääministeriltä, miksi joku toisen, kuin pääministeripuolueen poliittinen avustaja oli matkustanut auton peräkontissa.
Mitä he-vettiä se HALLITUKSELLE tai pääministerille kuuluu!Onkohan sipilällä mamu kaapissa taas?
- Kuutoivo
Sipilällä kulkee aina joku takakontissa piilossa!! On siinä huvittava pääministeri piilosilla oloa harrastaa kuin pienenä poikana ei myö nuo toiset.
- fghjklö
Juu ,, ministerit istuu takapenkillä,, avustajat matkustaa peräluukussa eli tavaratilassa??????
- hohoijaa
Sinisten Elovaara on kertonut että Virtanen vei Sipilälle tiedon sinisten erosta persuista kun persujen puoluekokous oli kesken eikä Sipilä myönnä asiaa ja kertoo omiaan ja sotkee ajat ja puhuu perättömiä lausunnoista, joita ei kuitenkaan ole lausunut. Että silleen se Sipilä
- iltalehtionroskalehti
Kuka sotkee ? Se on Iltalehti, joka viimeiseen asti puolustaa Nurmen päässään tekemiä päätelmiä.
Lukekaa Ylen Pirjo Auvisen tekemä analyysi tapahtumista ja aikatauluista. Jälleen Iltalehden "journalistit" vetävät vesiperän.- hullujamaahansipilä
Herra tykkää mamuista myös-varsinki miehistä?
ei unohdeta 2015 kun vaalit tulee!
- LesTaxKlan
Mitenhän vakuutuskuorilla veronmaksua välttelevälle Lestakyvälle nyt käy kun meni tanssimaan Etelä-amerikan reissullaan:
http://scontent.cdninstagram.com/t51.2885-15/e35/12142198_1059897740722261_717746345_n.jpg?ig_cache_key=MTEwNzIyMjc3NDM4OTUwMDMzNg==.2
Viellä kun paljastuu, että on mennyt karsomaan telkkaria niin vo´t... - kusetuskos
Sipilä on aito keputollo toisen Antti "lähesvanki" Kaikkosen kanssa, ja kas...
- jjshdfkjhiuweyiu
Spilä valehteli myös presidentinvaaleista. Lupasi erota jos Vanhanen häviää Väyryselle.
Sitten vakavampi juttu, hallitus Sipilän johdolla rikkoi KiKy sopimiksen.
KiKy sopimuksen ehtona oli ettei työttymyysturvaa leikata, siinä sopimisessa oli AY liike mukana.
Sitten hallitus omavaltaisesti heikensi työttymyysturvaa vaikka AY liike sitä vastusti. - hfkh
Kyllähän otsikoita riittää aikaansaavasta miehestä, mutta antakaapa kiistaton esimerkki.
SDP/SAK/Li/Persu- valheita ei sitten lasketa.
Keinoista viis mutta Suomen on saanut hyvälle uralle. Sekös em. kyrsii. Karavaani kulkee kitinästä huolimatta. - PAAVO.VOITTI.KEPUN
Kepun johto pelkää Paavoa.
Eikä ihme.
Väyrynen ”ryösti” yli 200 kuntaa Vanhaselta.
PAAVO on Voittaja.
PAAVO voitti YKSIN KEPUN 🤣🤣
Mitä voi tästä päätellä... - Kylläonkinkyrpä
Kyrpä se tosissaan on. Pieni ja hikinen.
- KEPU.pettää.aina.aina
Tietysti valehtelee.
Pitää tehdä sitä mitä parhaiten osaa. - Ghvhhh
Kepulit on kiero vaikka sen voissa paistaisi. KEPULIT ENSIN TYYPILLÄ MENNÄÄN OMILLE ENSIN KÄMINTÄÄ VALEHTELUA JA KIEROILUA SITÄ KEPULIT ON ALUSTA LOPPUUN ASTI!!
- Magiari
Itsensä mielestä puhuu totta, muiden mielestä ei ja mikä se totuus nyt olikaan, sillä ei liene nykyään mitään merkitystä ON VAIN TÄÄ SAAMARIN ARKADIAMÄKI SHOW !!!!!!!!
Show Must Go On. vähän suitsukkeen hajua ja tarkistetaan että tukka on hyvin ja eiku menoksi... - Vaihtoonjoutaa
Niin tehnyt aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?6799472Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3603636Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi4712470- 371503
- 1381496
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl141383Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091343- 941217
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h661181Hyvät valeet myllyistä
Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää811102